Rozwiązanie, wypowiedzenie umowy o pracę, zlecenie, o dzieło

Rozwiązanie, wypowiedzenie umowy o pracę, zlecenie, o dzieło

Praca nigdy nie jest obowiązkiem

Bez względu na to, kto jest Twoim pracodawcą, gdzie pracujesz oraz na to jaki rodzaj pracy wykonujesz, to nigdy nie jest Twoim obowiązkiem kontynuowanie tego, czego robić nie chcesz. Co jedna zrobić, gdy nie chcemy już dłużej się męczyć w obecnej sytuacji, a wiąże nas pełnoprawna umowa? Rozwiązanie jest proste. Każdą umowę można rozwiązać. Najprostszym, legalnym sposobem jest zwyczajne wypowiedzenie umowy o pracę, zlecenie lub dzieło, w  zależności od tego, w jaki sposób jesteśmy zatrudnieni.

Wypowiedzenie umowy o pracę, zlecenie, o dzieło

Czy podjęliśmy już decyzje, czy jeszcze się wahamy, i tak najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z naszym pracodawcą lub przełożonym. Przedstawienie argumentów, które skłaniają nas do decyzji o porzuceniu obecnie wykonywanego zajęcia jest uznawane wśród pracodawców za zachowanie się po prostu fair. Często w wyniku takiej rozmowy nasz przełożony lub szef, może zaproponować nam inne rozwiązanie niż wypowiedzenie umowy czy rozwiązanie współpracy. Ponadto, kiedy chcemy odejść z pracy, nie mamy wiele do stracenia, podjęcie więc takiej rozmowy może przynieść nam jedynie korzyści, a jeśli nie zmienimy zdania to przynajmniej daje to szansę pracodawcy na rozważenie naszych poglądów  w przyszłości.

Rozwiązanie umowy o pracę, zlecenie, o dzieło

Kiedy jednak próbowaliśmy już wszystkiego, od prób zmiany podejścia, do rozmów o naszym odejściu i mimo to nadal jesteśmy pewni swego, to należy sprawę zakończenia naszej współpracy sfinalizować w sposób formalny i legalny. Za taki właśnie uznaje się pismo do naszego pracodawcy zawierające zarówno jego, jak i nasze dane podane przy zawieraniu umowy. Oświadczamy w takim piśmie naszą wolę zakończenia współpracy. Nie musimy wyjawiać powodów naszej rezygnacji, jednak jeśli chcemy zakończyć naszą pracę szybciej niż wynosi przewidziany okres wypowiedzenia, to jedyną opcją jest zawarcie umowy za porozumieniem stron. Aby jednak taki dokument miał ważność, to to porozumienie stron musi nastąpić, inaczej nasz pracodawca ma prawo nie podpisać takiego oświadczenia.

Poprzedni artykułMarketing internetowy, dlaczego warto w niego zainwestować?
Następny artykułCo to jest StartUp? Jakie są rodzaje StartUpów?

1 KOMENTARZ

  1. To tylko z pozoru wydaje się takie łatwe. Mój były pracodawca przez 3 miesiące przeciągał moją rezygnację, wiedząc, że mam inną pracę już ugraną….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj