Celem i misją każdej firmy jest zarabianie. Aby to jednak było możliwe, konieczne jest nie tylko osiąganie znacznych przychodów, ale i ograniczanie kosztów. Te ponosi się m.in. na szkolenia, inne formy dokształcania siebie i pracowników, wynajem biura, rachunki, benzynę do samochodu firmowego. Wysokim kosztem firmy jest też opłacanie biura księgowego, które dokonuje comiesięcznych rozliczeń. Czy te koszty prowadzenia firmy da się zmniejszyć?
Kiedy warto zredukować koszty prowadzenia działalności gospodarczej?
Redukcja kosztów to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na poprawienie sytuacji firmy. Jednocześnie proces obniżenia kosztów nie jest łatwy. Wymaga ustalenia, jakie koszty chce się zmniejszyć i przeanalizowania czy nie przyniesie to szkody firmie. O ograniczeniu kosztów warto myśleć, kiedy:
- Nie jest się zadowolonym z wyników finansowych firmy,
- Zauważy się mniejszą rentowność biznesu i mniejszą konkurencyjność na rynku,
- Na rynku dominuje tendencja obniżania cen w branży,
- Wzrastają koszty podwykonawców, materiałów czy surowców.
Czy warto oszczędzać na własnym biznesie?
Rozpoczynając własną działalność, zazwyczaj nie dysponuje się wysokim budżetem. Młoda firma zarabia niewiele lub wcale, dlatego przedsiębiorca zastanawia się dwa razy nad każdym kosztem. Z czasem jednak jak firma się rozwija i przynosi coraz większe zyski, decyzje zakupowe i kosztowe stają się coraz odważniejsze, łatwiejsze, a przez to też mniej przemyślane. Bardzo często zdarza się, że przedsiębiorca pada ofiarą własnej lojalności. Przez lata kupuje u tego samego dostawcy, rozlicza się u tej samej księgowej czy wynajmuje to samo biuro. Tymczasem na przestrzeni lat rynek się zmienia, powstają nowe firmy, które proponują dużo lepsze warunki, a te już działające na rynku oferują nowym klientom dużo lepsze warunki. Trzymanie ręki na pulsie i stały research rynku, pozwoli na znaczne zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy.
Jak zredukować koszty w firmie?
Sposobów na redukcję kosztów w firmie nie brakuje. Te, które się wdroży, należy dostosować do obecnej sytuacji przedsiębiorstwa i jego możliwości.
Najpopularniejszym sposobem jest outsourcingu, czyli powierzenie części procesów firmowych zewnętrznym podmiotom. Przykładem jest tu zatrudnienie zewnętrznej księgowej zamiast zatrudniania tej na etat. Są jednak i jeszcze tańsze rozwiązania. Tańsza alternatywa dla tradycyjnej księgowości to programy do księgowania online. Wykupienie do nich dostępu to kilkanaście złotych miesięcznie. Są one najtańszym, a przy tym skutecznym rozwiązaniem. Z ich pomocą nad rozliczeniami czuwa się samodzielnie, a dopiero w przypadku wątpliwości kontaktuje ze specjalistą.
Kolejne rozwiązania, które warto wdrożyć to: wdrożenie zadaniowego trybu pracy dla siebie i pracowników, stałe monitorowanie warunków finansowych zatrudnienia specjalistów z danej dziedziny, motywacja pracowników do większej wydajności, odważne podejmowanie trudnych decyzji (np. do zwolnienia części załogi czy ograniczenia benefitów), szukanie nowych dostawców i budowaniu relacji partnerskich z tymi kluczowymi, optymalizacja procesów, nastawienie na oszczędzanie.
Jakie korzyści niesie redukcja kosztów firmowych?
Pierwszą korzyścią ograniczenia wydatków firmy jest oczywiście zwiększenie zysku. Każda zaoszczędzona suma przekłada się na zwiększenie zysku. To najważniejsza, ale nie jedyna korzyść. Kolejne to wzmocnienie pozycji względem konkurencji, wzrost zadowolenia klientów oraz możliwość rozwoju i inwestycji.