Co to jest StartUp? Jakie są rodzaje StartUpów?

Co to jest StartUp? Jakie są rodzaje StartUpów?

Startup jest pojęciem znanym w Polsce od niedawna. Pojęcie to weszło już jednak do powszechnego języka i jest stosowane bardzo często. Co chwilę słyszymy, że ktoś zakłada nowy startup. Odpowiedzmy jednak sobie dokładnie na pytania: co to jest startUp? Jakie są rodzaje startupów?

Co to jest StartUp?

Startup jest wyrażeniem stosowanym do firmy lub organizacji tymczasowej, której zadaniem jest uzyskanie rynku na wytwarzany produkt. Celem startupów jest osiągnięcie sukcesu na dużą skalę i to w dość szybkim tempie. Jednak osiągnięcie tego nie wiąże się z przeznaczeniem dużych sum pieniędzy.

Startupy najczęściej związane są z branżami technologicznymi, informatycznymi. Jednak nie jest to reguła, mogą także występować w innych branżach. StartUpy najczęściej rozwijane są w internecie, ponieważ daje on możliwość szerokiego oddziaływania, nawet na globalną skalę.

Jakie są rodzaje startupów?

Możemy wyróżnić:

  • Startupy zorientowane na klienta
  • Startupy zorientowane na inwestora

Startupy zorientowane na klienta oferują nowoczesne produkty albo usługi i ukierunkowane są na osiągnięcie sukcesu. Biznes plan w tego typu firmach opracowywany jest w postaci studium wykonalności.

Startupy zorientowane na inwestora tworzone są z myślą o znalezieniu inwestora, który zainteresuje się danym pomysłem. Dla takich firm opracowuje się szczegółowy biznes plan.

Zalety i wady startupów

Startupy mają wiele zalet. Jedną z największych są niskie koszty. Założenie takiej firmy nie wymaga początkowego kapitału. Startupy są świetne dla młodych, pomysłowych osób, które nie mają pieniędzy na wdrażanie w życie swoich pomysłów. Startupy nawet jeżeli okażą się fiaskiem, na pewno ludzie pracujący w nich zyskają sporo doświadczenia i umiejętności, które w przyszłości mogą zaprocentować.

Startupy mają bardzo duże ryzyko odniesienia porażki. Wiele startupów upada. Większość startupów upada po okresie od roku, do dwóch lat. Jednak mimo to wciąż ludzie próbują działać i zakładać nowe startupy. Startupy dają spore możliwości wielu ludziom, więc na pewno wielu z nich będzie starało się zakładać nowe, lepsze startupy.

Poprzedni artykułRozwiązanie, wypowiedzenie umowy o pracę, zlecenie, o dzieło
Następny artykułJak napisać Biznes Plan?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj