Samodzielna nauka języka angielskiego – zalety i wady

W związku z tym, że w obecnej chwili jesteśmy zmuszeni do częstszego przebywania w domach, każdy z nas szuka sposobu na zagospodarowanie czasu wolnego. Jedni stawiają na relaks, czytanie książek, oglądanie telewizji czy słuchanie muzyki. Niektórzy preferują wszelką aktywność fizyczną i starają się ćwiczyć w domu, wychodzą pobiegać czy uprawiają jogę. Okazuje się, że całkiem liczne grono osób postawiło w tych trudnych warunkach na… naukę języków.

Do tej pory nie wszyscy mieli czas na poszerzenie kompetencji w tej dziedzinie, ponieważ nadmiar obowiązków uniemożliwiał uczestnictwo w zorganizowanych zajęciach w szkole językowej. Kwarantanna to czas, który można wykorzystać w sposób kreatywny i rozwojowy, dlatego niektórzy zdecydowali się na samodzielną naukę w domu. Czy to dobry pomysł?

Zalety samodzielnej nauki angielskiego

W dobie popularyzacji informacji i swobodnego dostępu do najbardziej specjalistycznej wiedzy, w domu można nabyć praktycznie każdą umiejętność. Wyjątkiem nie jest również samodzielne opanowanie języka. Wymaga to od nas sporego wkładu pracy, charyzmy i zaangażowania, ale nie jest niemożliwe! I oprócz tego, ma również sporo plusów.

1. Swobodne planowanie czasu nauki

To wielki plus nauki języka na własną rękę. Ucząc się samemu, można przeznaczać na to dokładnie tyle czasu ile się chce. To możliwość uczenia się w porach, które nie sprzyjają zorganizowanym zajęciom – bardzo wcześnie rano i analogicznie, bardzo późno w nocy.

Podczas kursów w obecności lektora i innych kursantów, nie każdemu interesującemu lub trudniejszemu zagadnieniu poświęca się tyle czasu, ile potrzebuje kursant. Nauka języka angielskiego w domu sprzyja przeznaczeniu każdemu problemowi odpowiedniej uwagi, wedle potrzeb.

2. Odpowiedni dobór materiałów dydaktycznych

Samodzielna nauka umożliwia dobór materiałów i tematyki zajęć zgodnie z własnymi upodobaniami. Przyjemniej uczy się rzeczy, które nas interesują i sprawiają nam przyjemność. Nie każdemu spodobają się materiały prezentowane podczas kursów. Oglądanie filmów związanych z własnym hobby lub czytanie o rzeczach, które nas interesują może inspirować i przyśpieszyć naukę. Ucząc się na własną rękę, można wybrać taki program do nauki angielskiego, jaki się tylko chce. Bo przecież ostatecznie każdy zna siebie najlepiej.

3. Niższe koszty związane z nauką

Kolejną bardzo dużą zaletą nauki w domu jest oszczędność pieniędzy. Zorganizowane kursy w szkołach językowych kosztują niekiedy bardzo dużo, nie każdego na to stać. Internet jest przepełniony materiałami potrzebnymi do nauki, praktycznie za darmo. Aplikacje, materiały video na YouTubie czy skany gotowych podręczników – jest tego naprawdę cała masa. Można je zdobyć praktycznie za darmo lub za bardzo niewielki koszt.

Wady samodzielnej nauki angielskiego

Warto jednak zauważyć, że oprócz ewidentnych i znaczących zalet, bycie językowym samoukiem wiąże się także z pewnym ryzykiem i pułapkami.

1. Wolniejsze i mniej dostrzegalne postępy

Szybka nauka angielskiego jest możliwa przy pomocy lektora, który na bieżąco monitoruje Twoje postępy w nauce. Samodzielne przyswajanie wiedzy wiąże się dłuższym zatrzymywaniem się przy zagadnieniach, które sprawiają większy problem. Istnieje również ryzyko zagubienia w gąszczu informacji.

Jeżeli chcesz w szybkim czasie dostrzec pierwsze efekty, zdecydowanie lepiej zdecydować się na kurs w szkole językowej lub chociażby kursy angielskiego online – kliknij.

2. Brak możliwości pokonania bariery językowej

Możliwości rywalizacji z innymi kursantami i skonfrontowania własnych umiejętności przekłada się na (bardzo ważne) pokonanie bariery językowej. Samodzielnie może być niezwykle trudno przeskoczyć tę przeszkodę.

Walka ze stresem w sytuacjach społecznych jest bardzo przydatna i pozwala przekraczać własną strefę komfortu. Przekłada się to na szybsze zdobycie umiejętności swobodnej rozmowy z obcokrajowcem.

źródło zdjęcia: freepik.com

Poprzedni artykułObowiązki pracodawcy po ustaniu stosunku pracy
Następny artykułŚwiadczenie postojowe – co należy o nim wiedzieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj