Jak działają zajęcia komornicze w przypadku spółek oraz u emerytów i rencistów?

Zajęcia komornicze to okoliczność, która może spotkać zarówno osoby prywatne jak i prowadzących różnego typu spółki, bo w obecnych czasach wiele osób prowadzi działalność gospodarczą w takiej właśnie formie. Jest to rozwiązanie korzystne chociażby ze względów podatkowych. Wystąpienie zajęcia komorniczego może być bardzo stresującym zdarzeniem, dlatego warto skorzystać z pomocy jaką świadczy radca prawny z Gdańska. Poniżej przedstawiamy podstawowe przepisy, które odnoszą się do takich sytuacji.

Zajęcia komornicze w przypadku spółek cywilnych

Spółki cywilne są spółkami osobowymi i w związku z tym nie posiadają one swojego odrębnego majątku. W przypadku zajęcia komorniczego egzekucja nie może być prowadzona z majątku spółki, bo po prostu on nie występuje. Jeśli więc wspólnik spółki cywilnej będzie miał długi to egzekucja może być prowadzona tylko przeciwko temu konkretnemu wspólnikowi spółki cywilnej, co potwierdzi każdy dobry radca prawny z Gdańska. Gdyby jednak zaszła potrzeba przeprowadzenie egzekucji z majątku wszystkich wspólników to występuje taka możliwość, tylko trzeba najpierw uzyskać tytuł egzekucyjny wobec wszystkich wspólników spółki cywilnej.

Zajęcia komornicze w przypadku spółek z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada swój majątek. Jeśli więc dana osoba popadnie w problemy finansowe i będą one dotyczyć jednego wspólnika to wtedy nie można prowadzić egzekucji z majątku spółki. W tej sytuacji komornik może jednak zająć udziały wspólnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zajęcia komornicze u pobierających renty i emerytury

Komornik z zasady może zająć 25% emerytury i renty. Wiele jednak zależy też od tego, czego dotyczy dany dług. Załóżmy, że emeryt ma zadłużenie związane ze świadczeniem alimentacyjnym to wtedy komornik może zająć do 60% wartości emerytury. Gdy osoba zadłużona przebywa w zakładzie opiekuńczym to wtedy komornik może zająć do 50% renty lub emerytury. Funkcjonuje także zasada, że należy pozostawić emerytowi 825 złotych na codzienne funkcjonowanie. Wielu emerytów zastanawia się, czy komornik może zająć ich trzynastą emeryturę. Otóż okazuje się, że jest to świadczenie wypłacane z urzędu i nie podlega ono możliwości zajęcia.

Najłatwiejsze do ściągnięcia są długi w urzędzie skarbowym. Naczelnik takiego urzędu sam wystawia tytuł wykonawczy i na jego podstawie przeprowadza się egzekucję. Z kolei aby przyspieszyć egzekucję długów bankowych można uzyskać oświadczenie o poddaniu się egzekucji, które tworzone jest u notariusza. W pozostałych przypadkach bardzo przydaje się radca prawny Gdańsk, gdyż trzeba przeprowadzać pełną procedurę sądową.

Poprzedni artykułJak zdobyć dobrych kontrahentów dla własnego biznesu?
Następny artykułJak założyć sklep internetowy krok po kroku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj