Kiedy i jak należy wymienić gumkę do pieczątki?

Zadajecie sobie pytanie, czy współcześnie pieczątki firmowe mają jeszcze gumki? Co warto wiedzieć na temat nośnika odbijającego? Dowiedz się, czym różnią się od siebie gumki do pieczątek, sprawdźcie, jak wybrać najlepszą, a później, jak ją samodzielnie wymienić, kiedy się zużyje lub będziecie musieli zmienić zawarte na niej dane.

Rodzaje pieczątek w zależności od techniki odbijającej

Gumka to podstawowy element pieczątki. Choć od czasu pojawienia się na rynku pierwszych stempli minęło mnóstwo czasu, to wciąż nowoczesne automaty są wyposażone w nośnik odbijający. Ma on ogromny wpływ na jakość odbicia oraz łatwość zmiany koloru tuszu.

Rodzaje pieczątek w zależności od posiadanej gumki (nośnika odbijającego):

 • pieczątka błyskowa – wykonana w technologii Pre-Ink, materiał odbijający jest naświetlany specjalnym błyskowym urządzeniem. Podczas tego procesu nie dochodzi do uwalniania toksycznych oparów jak podczas grawerowania laserowego.
 • pieczątka polimerowa – materiał wykonany z fotopolimeru utwardzonego za pomocą światła UV.
 • pieczątka gumowa – materiał wykonany z gumy wulkanizowanej, matryca powstaje dzięki użyciu składu zecerskiego.
 • pieczątka laserowa – materiał odbijający grawerowany przy pomocy lasera C02.
 • pieczątka techniczna – specjalna pieczątka, służy do znakowania jajek oraz innych wyrobów.
 • suchy stempel – model nie posiada gumki, stempel nie jest odbijany, a wyciskany.

Gumka do pieczątki, jako jeden z jej najważniejszych elementów, nazywana jest sercem pieczątki. Prawie żaden automat stemplarski nie może działać poprawnie bez jej wykorzystania. Właściwie wykonana matryca to gwarancja uzyskania idealnego odbicia.

Jak wybrać gumkę do pieczątki?

Gumka do pieczątki musi być przede wszystkim funkcjonalna. W praktyce najpierw należy wybrać pieczątkę firmową (automat, kołek itp.), która wpływa na wybór materiału odbijającego. W ofercie firmy Stampler dostępne są jednak różne wersje polimerów, które mogą zawierać inną liczbę linijek tekstu ( jedną, dwie, a nawet szesnaście).

Wykonanie gumki metoda laserową ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

 • precyzyjne odwzorowanie najdrobniejszych szczegółów,
 • możliwość wstawienia logotypu na pieczątce,
 • gumka jest trwała i odporna na uszkodzenia,
 • elastyczny materiał, łatwy do wymiany,
 • w niektórych modelach można zmienić kolor tuszu bez konieczności wymiany całej płytki.

Warto dobrze przemyśleć, jaka treść powinna się znaleźć na pieczątce w zależności od tego, w jakim celu będzie wykorzystywana. W przypadku uwierzytelniania dokumentów za pomocą pieczątki konieczne jest podanie wszystkich niezbędnych danych personalnych, inne można zawrzeć na pieczątce, która będzie wykorzystywana w celach reklamowych, a jeszcze inny wzór będą miały stemple ślubne.

Wymiana gumki w pieczątce krok po kroku

 1. Gdy używasz automatu samotuszującego, najpierw wyjmij poduszkę z tuszem i odbij kilkakrotnie stempel na papierze, by uniknąć zabrudzenia tuszem.
 2. Odwróć automat płytka tekstową do góry, a następnie go zablokuj.
 3. Delikatnie odklej gumkę.
 4. Użyj denaturatu lub zmywacza, by oczyścić podstawę automatu z pozostałości kleju.
 5. Odklej zabezpieczanie nowej gumki do pieczątki lub przyklej do niej dwustronną taśmę klejącą (w zależności od matrycy). Przyklej ją do podstawy.
 6. Umieść poduszkę w automacie (jeśli ją wyjmowałeś).
 7. Początkowe odbicia mogą nie być równe ze względu na odkształcanie się poduszek z tuszem. Jeśli jednak po upływie kilku dni wciąż odbicie nie będzie poprawne, należy wymienić poduszkę z tuszem.

Profesjonalna gumka do pieczątki gwarancją jakości odbicia

Potrzebujesz zaktualizować dane zamieszczone na pieczątce firmowej? A może musisz wymienić zużytą gumkę na nową?  Firma Stampler oferuje duży wybór pieczątek z gumką do zastosowań w firmie, jak i poza nią.  Oprócz automatów samotuszujących najpopularniejszych firm stemplarskich na świecie dostępne są także tusze w różnych kolorach, poduszki z tuszem do pieczątek i inne produkty, które ułatwią prowadzenie dokumentacji firmowej czy reklamę przedsiębiorstwa wśród klientów i kontrahentów.

Poprzedni artykułCzy rozwiązania bezgotówkowe są bezpieczne?
Następny artykułSprzedaż na Amazon — poznaj 3 sposoby na wprowadzenie firmy na Amazon

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj