Spółka z o.o. czy firma jednoosobowa – jaką formę działalności wybrać?

Chcąc założyć własną firmę, stajesz przed wyborem formy prawnej swojego przedsiębiorstwa. Najczęstszym dylematem jest wybór pomiędzy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością oraz jednoosobową działalnością gospodarczą.

Czym różnią się między sobą te dwa rozwiązania i którą wybrać?

Spółka z o.o. – charakterystyka

Zakładanie przedsiębiorstwa w tej formie prawnej wiąże się ze sporymi kosztami już na poziomie zgłaszania jej do KRS, a jeszcze większymi w przypadku chęci wycofania się z biznesu (likwidacji spółki) – Decydując się na spółkę, musisz mieć świadomość, że jest ona odrębnym podmiotem prawnym, który obciążony jest podatkiem od osób prawnych, który wynosi 9% od osiągniętego zysku brutto. Ze spółką z o.o. wiąże się również wymóg prowadzenia księgowości w formie ksiąg rachunkowych. Będąc wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, musisz wiedzieć, że wierzyciele mogą zająć tylko majątek spółki, a nie osobiste nakłady finansowe. Dzięki temu odpowiedzialność poszczególnych udziałowców ogranicza się do wniesionego do spółki wkładu.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – charakterystyka

Zakładanie firmy w oparciu o taką formę prawną, jest proste i nie wiąże się ze zbyt wieloma dodatkowymi kosztami. Musisz zarejestrować przedsiębiorstwo w CEIDG – możesz zrobić to w odpowiednim urzędzie lub wypełniając formularz online. W odróżnieniu od spółki podatnikiem jednoosobowej działalności gospodarczej jest przedsiębiorca. Ciąży na nim obowiązek odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wybierając tę formę prawną, nie musisz prowadzić ksiąg rachunkowych. Księgowość jest na tyle prosta, że możesz bez większych problemów, prowadzić ją samodzielnie przy użyciu programu online do prowadzenia księowości Wady prowadzenia jednoosobowej firmy, są związane z odpowiedzialnością przedsiębiorcy. O ile w spółce w przypadku zajęcia komorniczego brane są pod uwagę tylko pieniądze, które zostały przez wspólnika dołączone do majątku firmy, tak w tym przypadku przedsiębiorca ponosi całkowitą odpowiedzialność – oznacza to, że w przypadku wierzyciela, przedsiębiorcy może zostać zajęty cały majątek.

Jaką formę działalności wybrać – spółka czy jednoosobowa działalność? To, jaka forma działalności będzie korzystniejsza, zależy od planów i pomysłu na biznes. Im większą inwestycję planujesz, tym bardziej opłaca się założenie spółki Z o.o. ze względu na ograniczoną odpowiedzialność prawną. Jednakże, jeżeli nie masz zamiaru ryzykowanie inwestować lub starać się o wysoki kredyt, to na początek może okazać się lepszym i mniej skomplikowanym rozwiązaniem założenie działalności jednoosobowej. Wiąże się to mniejszymi kosztami, z prostszą i tańszą księgowością, którą możesz zająć się osobiście, a samo założenie firmy nie będzie generować aż tyle kosztów dodatkowych, jak w przypadku spółki.

www.bazadoradcow.pl

Poprzedni artykułPrawo dla każdego
Następny artykułPodpis elektroniczny – jakie są jego możliwości i korzyści?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj