Rozwiązania bezgotówkowe wiążą się z wieloma korzyściami, w tym przede wszystkim wygodą dla klientów oraz sprzedawców, a także przyspieszeniem całego procesu płatności. Niektórzy mają jednak wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa takich transakcji. W praktyce nie należy się obawiać, gdyż taka forma płatności może przysporzyć zdecydowanie mniej kłopotów, niż noszenie ze sobą gotówki.
Rozwiązania bezgotówkowe – bezpieczne dla sprzedawców
Obecnie sprzedawcy chętnie sięgają po terminale płatnicze i umożliwiają transakcje bezgotówkowe, gdyż niesie to ze sobą wiele korzyści ekonomicznych, ale wpływa także na aspekty dotyczące bezpieczeństwa. Płatności kartą sprawiają, że przedsiębiorca może trzymać mniej gotówki w kasie fiskalnej, która jest głównym celem przy ewentualnych włamaniach. Dodatkowo zdejmuje to z niego obowiązek transportowania utargu do banku.
Płatność kartą oznacza również zniwelowanie potencjalnego ryzyka związanego z oszustwami dotyczącymi płaceniem fałszywymi banknotami, do których może dochodzić tylko podczas rozliczeń gotówką. Z tego względu terminale płatnicze są doskonałym rozwiązaniem dla firm, a mniejsi przedsiębiorcy mogą uzyskać takie urządzenia za darmo, korzystając z programu Polska Bezgotówkowa. Więcej informacji oraz szczegółów dotyczących tego programu znajdziesz na https://bezgotowki.pl/oferta/.
Bezpieczeństwo rozwiązań bezgotówkowych z perspektywy klientów
Wbrew pozorom rozwiązania bezgotówkowe są także bezpieczniejsze dla samych konsumentów. Zarówno terminale płatnicze, jak i strony internetowe oraz aplikacje, przez które dokonuje się płatności, posiadają odpowiednie zabezpieczenia szyfrujące dane z karty.
Początkowo wiele wątpliwości wzbudzały płatności kartą zbliżeniową, lecz i to rozwiązanie bezgotówkowe jest w pełni bezpieczne. Taka karta aktywuje się tylko na chwilę w momencie polecenia ze strony terminali płatniczych, a oba elementy muszą się znaleźć w tym celu bardzo blisko siebie, co uniemożliwia przechwycenie danych czy przypadkowe transakcje.
Warto zwrócić uwagę na to, że w kontekście kradzieży lub zgubienia portfela gotówka zostaje zwykle bezpowrotnie utracona. W przypadku karty można ją szybko zastrzec, a nawet jeżeli ktoś będzie chciał z niej skorzystać, to nie zdąży narazić poszkodowanego na poważne straty.
Płatność kartą w przypadku dużych kwot wymaga potwierdzenia kodem PIN, a transakcje zbliżeniowe są możliwe do kwoty 50 zł i można je wykonać tylko kilka razy w ciągu dnia – po osiągnięciu tego limitu użytkownik i tak jest proszony o autoryzację kodem znanym tylko właścicielowi karty. Konsumenci powinni zatem pilnować jedynie, by nie zdradzić nikomu takich danych, a w przypadku rozwiązań mobilnych, korzystać z szyfrowanych połączeń internetowych.