Zarządzanie – studia dla ciebie?

Poszukując kierunku studiów, który zapewniłby nam dobry start w zawodowe życie, często stawiamy na te z nich, które cieszą się sporą popularnością. Jednym z takich kierunków jest zarządzanie. Studia te wybierało kiedyś wiele osób licząc, że dzięki nim uda im się objąć kierownicze stanowiska. Czy jednak tak jest w istocie? Kto powinien decydować się na studiowanie zarządzania? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Zarządzanie – studia: czego się nauczymy na tym kierunku?

Wiele osób nie ma pojęcia czym tak naprawdę są studia zarządzania. Przybliżmy więc czego uczą się studenci tego kierunku. Mówiąc najprościej, są to studia, które przybliżają wiedzę dotyczącą nie tylko zarządzania pracownikami oraz zadaniami w firmie, ale również funkcjonowania organizacji. Studenci tego kierunku zapoznawani są ze sposobami rozwiązywania problemów związanych z gospodarowaniem zasobami ludzkimi, rzeczowymi i finansowymi. Uczą się również skutecznej komunikacji w przedsiębiorstwie, twórczego myślenia oraz planowania. Studia zarządzania to zarówno teoretyczna, jak i praktyczna wiedza. Wśród dziedzin, które są nauczane w kolejnych semestrach, wymienić możemy między innymi: prawo, ekonomię, administrację, marketing oraz nowoczesne technologie.

Dla kogo te studia będą dobrym pomysłem?

Studia zarządzania to wybór idealny dla osób, które nie mają problemu z naukami ścisłymi, są skrupulatne, słowne i doskonale zorganizowane. Pomoże również pewność siebie, umiejętność komunikacji, prowadzenia negocjacji oraz rozwiązywania problemów. Dobrze czują się na nich osoby pragmatyczne, ceniące zasady oraz ustalony porządek. Z racji charakteru studiów nie powinny decydować się na nie osoby, które nie posiadają zdolności przywódczych, nie przepadają za planowaniem i źle czują się z delegowaniem prac i obowiązków innym.

Jak przygotować się do studiów na tym kierunku?

Osoby, które chcą studiować zarządzanie, powinny pamiętać, że rekrutacja na ten kierunek opiera się głównie o wyniki matur. Pod uwagę brane są przede wszystkim wyniki z matematyki oraz języka obcego. Warto odpowiednio wcześnie rozpocząć naukę dwóch języków i przykładać do nich wielką wagę.

Jakie szanse mają absolwenci zarządzania na rynku pracy?

Zarządzanie to studia, które mają przygotować absolwentów do objęcia stanowisk kierowniczych i zarządzania pracownikami oraz ich działaniami. Wiele osób wyobraża sobie więc, że po zakończeniu edukacji od razu znajdą dobrze płatne, stałe zatrudnienie w kadrze zarządzającej. Myśląc tak, możemy jednak się rozczarować.

Konkurencja na rynku pracy jest bowiem ogromna, a na stanowiska zarządcze częściej awansują doświadczeni pracownicy danej firmy. Dlatego też osoby studiujące zarządzanie powinny dbać o swój rozwój jeszcze w trakcie nauki. Odbywanie wielu praktyk i staży znacząco zwiększa nasze szanse na znalezienie zatrudnienia, choć początkowo i tak trzeba być raczej przygotowanym na rozpoczęcie kariery z dołu drabinki.

Podsumowując, zarządzanie to kierunek studiów, który może przygotować nas do pracy na stanowiskach kierowniczych. Jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na tym, by dynamicznie rozwijać swoją karierę. Warto jednak pamiętać, że samo ukończenie tego kierunku nie gwarantuje nam natychmiastowego awansu. To dobre podstawy, na których możemy budować swoje kompetencje.

Poprzedni artykułNiezawodne sposoby na odświeżenie fryzury
Następny artykułNowoczesne oprogramowania dla firm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj