Wypowiedzenie umowy OC/AC – jak napisać?

Wypowiedzenie umowy OC/AC - jak napisać?

Jak napisać wypowiedzenie OC/AC w teorii zależy od tego, w jakiej firmie posiada się takie ubezpieczenie oraz z jakich przyczyn ma być wypowiedziana umowa OC/AC. W praktyce jednak wygląda to bardzo podobnie niezależnie od tych sytuacji. Niektórzy błędnie myślą, że wystarczy jedynie podpisać umowę w nowym towarzystwie ubezpieczeniowym. Nic bardziej mylnego. Aby wypowiedzieć umowę OC/AC należy złożyć odpowiednie pismo do obecnego ubezpieczyciela. Należy też pamiętać, że wypowiedzenie umowy OC wygląda inaczej niż AC.

Jak powinno wyglądać pismo wypowiedzenia umowy OC?

W piśmie dotyczącym wypowiedzenia OC powinny zawierać się podstawowe informacje na temat osoby, która posiadała ubezpieczenie, samochodu oraz polisy. Powinna zawrzeć się również klauzula wypowiedzenia. Schemat ogólny wypowiedzenia OC jest następujący:

  • dane ubezpieczonego (imię, nazwisko, adres);
  • markę oraz numer rejestracyjny pojazdu;
  • nazwę towarzystwa ubezpieczeń;
  • okres, na jaki została zawarta polisa;
  • serię i numer polisy;
  • klauzulę: ”Niniejszym zgodnie z art.  28 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2003r. nr 124 poz. 1152 z późn. zm.) wypowiadam umowę ubezpieczenia OC o wskazanym powyżej numerze.”
  • miejscowość oraz datę;
  • własnoręczny podpis.

Pismo dotyczące wypowiedzenia OC można złożyć w dowolnym momencie trwania polisy. Ważne jest, aby mieć świadomość, że to jak napisać wypowiedzenie OC zależy od konkretnej sytuacji i powodu, dla którego polisa jest wypowiedziana. Aby mieć pewność, że posiadamy pismo, jakiego wymaga dany ubezpieczyciel, najlepiej jest sprawdzić szablon danej firmy. Większość posiada wzory takich dokumentów na swoich stronach internetowych.

Wypowiedzenie umowy AC

W kwestii wypowiedzenia umowy AC warto mieć na względzie, że nie można tego zrobić w dowolnym momencie jak w przypadku wypowiedzenia OC. Polisę AC zazwyczaj podpisuje się na rok i nie ma możliwości jej wypowiedzenia w trakcie jej obowiązywania poza pewnymi wyjątkami. Pierwszy wyjątek to sytuacja, gdzie wypowiedzenie może nastąpić w ciągu 30 dni od momentu podpisania umowy. Pozostałe sytuacje, gdzie możliwe jest wypowiedzenie umowy AC w trakcie jej trwania to sprzedaż pojazdu lub odmowa wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela.Pismo dotyczące wypowiedzenia umowy AC powinno wyglądać analogicznie jak wypowiedzenie OC z różnicą w treści w klauzuli. Klauzula ta powinna brzmieć: “Niniejszym wypowiadam umowę ubezpieczenia swojego pojazdu, w zakresie ubezpieczenia autocasco (AC), o wskazanym powyżej numerze polisy.”

Poprzedni artykułKredyt hipoteczny – wymagane dokumenty, procedury
Następny artykułProgramu do obsługi elektronicznych faktur i dokumentów – dlaczego warto przejść na rozwiązania w chmurze?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj