Zapotrzebowanie na usługi skanowania 3D cały czas rośnie. Coraz więcej firm dostrzega korzyści, wynikające z możliwości niezwykle szybkiego pozyskiwania i przetwarzania precyzyjnych pomiarów. Im bardziej zaawansowany skaner 3D, tym cały proces odbywa i się szybciej i tym mocniej zróżnicowane obiekty mogą być przedmiotem badania. Skanowanie 3D z wykorzystaniem profesjonalnych skanerów pozwala na odwzorowanie obiektu z zaskakującą dokładnością.
Optyczne skanery 3D
Skanowanie 3D to usługa wykonywana w większości przez firmy, które same zajmują się produkcją skanerów. Część urządzeń trafia na rynek, inne wykorzystywane są w celach usługowych. Usługi skanowania 3D mogą być wykonywanie w siedzibie firmy klienta, w dowolnym wskazanym przez niego miejscu wewnątrz bądź na zewnątrz budynków, albo też w laboratorium pomiarowym prowadzonym przez producenta skanerów.
Profesjonalny optyczny skaner 3D może być wykorzystywany zarówno do skanowania dużych obiektów, jak i detali. To samo urządzenie pozwala na wykonanie pomiaru okazałego budynku, jak i niewielkich ozdób biżuteryjnych. Oczywiście zakres prac będzie w tych przypadkach zdecydowanie różny. Co oczywiste – koszt wykonania usługi również.
Skanowanie 3D na potrzeby inżynierii odwrotnej, kontroli jakości i szybkiego prototypowania
Skany pozyskane w wyniku skanowania profesjonalnymi urządzeniami, mogą być wykorzystane w rozmaitych procesach produkcyjnych. Usługi skanowania 3D wykonuje się przede wszystkim z myślą o inżynierii odwrotnej, kontroli jakości i szybkim prototypowaniu, ale nie tylko. To klient decyduje, w jakim formacie chce otrzymać pliki przygotowane po zakończeniu skanowania i do czego je wykorzysta, ale najlepiej, jeśli o swoich zamiarach poinformuje wcześniej, dzięki czemu możliwe będzie dobranie optymalnej metody skanowania.
Najczęściej skanowaniu podlegają obiekty o rozmiarach wynoszących od kilku milimetrów do kilku metrów, ale nie jest to regułą. Proces skanowania mniejszych obiektów przebiega szybciej i w wielu przypadkach odbywa się w laboratorium pomiarowym. Natomiast skanowanie okazałych obiektów, których wysyłka jest niemożliwa bądź po prostu nieopłacalna, wymaga wcześniejszego uzgodnienia dokładnego terminu przybycia skanera oraz osoby/osób odpowiedzialnych za jego obsługę. Dalsze procesy, tj. dopracowywanie skanów i przygotowywanie dokumentacji, w obu przypadkach przebiegają podobnie.
Przekształcanie fizycznych obiektów w precyzyjne modele cyfrowe
Skanowanie 3D może odnosić się do obiektów o rozmaitym przeznaczeniu. Technologie cyfrowe wykorzystuje się dziś na szeroką skalę w przedsiębiorstwach produkcyjnych, ale także medycynie, architekturze czy muzealnictwie. Profesjonalne skanery 3D pozwolą na pozyskanie precyzyjnych modeli cyfrowych niezależnie od złożoności, materiału, struktury czy koloru obiektu fizycznego. Nic zatem dziwnego, że z usług skanowania 3D korzystają dziś m.in. zakłady remontowe, narzędziownie, producenci form wtryskowych, biżuterii oraz artyści.