Od kilkunastu lat internet jest niekończącym się źródłem ofert pracy i stale zyskuje na znaczeniu w procesach poszukiwania wakatów. W ten sposób można w szybkim tempie aplikować w wiele miejsc, zwiększając swoje szanse na zatrudnienie. Jednak jak wygląda to po stronie pracodawcy? Które kroki warto podjąć, aby trafić do odpowiedniej grupy docelowej?
Prawidłowo opracowane ogłoszenie
Zatrudniający powinien największą uwagę poświęcić na przygotowanie spójnego, przejrzystego i konkretnego ogłoszenia o pracę. Strony takie jak aplikuj.pl, ułatwiają to zadanie, dzieląc przestrzeń na kilka istotnych segmentów. W pierwszym z nich znajduje się zakres obowiązków, dzięki któremu można w sposób bardziej szczegółowy dać obraz na temat tego, czym pracownik będzie się zajmował. Druga część to wymagania, będące warunkiem do pozytywnego rozpatrzenia zgłoszenia i wysłania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Trzeci segment to nic innego jak oferta, w której można ująć rodzaj umowy, ewentualne dodatki oraz przewidywaną wysokość wynagrodzenia.
Im sensowniej zostaną dobrane parametry przez dział HR, tym większe szanse na trafienie w target. Warto przyjrzeć się szczególnie wymaganiom – dobrze jest, jeśli faktycznie odpowiadają one temu, co jest potrzebne na danym stanowisku. Nie w każdym przypadku idealny kandydat musi mieć np. dyplom uczelni wyższej oraz pięć lat doświadczenia w zawodzie. Należy jednak skupić się na wypisaniu wszystkich potrzebnych uprawnień i szkoleń, które będą konieczne, a pozwolą przy okazji na wyszukanie kandydatów nastawionych na rozwój w danej dziedzinie.
Ogłoszenie umieszczone w odpowiednim miejscu
Pracodawca musi zdawać sobie sprawę z tego, że skuteczne poszukiwanie pracownika kosztuje. Czas darmowych ogłoszeń bezpowrotnie minął, a nawet jeśli w sieci nadal występują takie miejsca, to ich skuteczność jest mocno ograniczona. Płatność za emisję oferty gwarantuje poszukującemu pracowników profesjonalną obsługę, dostęp do statystyk oraz możliwość skorzystania z ewentualnych działań dodatkowych. Do tego należy np. opcja dostępu do już gotowej bazy osób poszukujących pracę i spełniających przy okazji określone kryteria.
Przeczytaj również: Jak zmienić pracę? 3 strategie, których nie brałeś pod uwagę.
Zachowanie naturalnego i szybkiego procesu rekrutacyjnego
Poza umieszczeniem ogłoszenia w sieci oraz dokonania wyboru na zasadzie eliminacji nadesłanych CV, dobrze jest pamiętać o szybkości działania. W dzisiejszych czasach internet można wykorzystać nie tylko do jednostronnej, ale i pełnej komunikacji. Oznacza to, że rozmowa kwalifikacyjna nie zawsze musi się odbywać w siedzibie firmy – w niektórych przypadkach można ją przeprowadzić również z wykorzystaniem komunikatorów wideo. Pozwala to na uzyskanie szybkiego kontaktu z najbardziej wartościowymi kandydatami. Podczas rekrutacji warto trzymać cały czas rękę na pulsie, ponieważ konkurencja nie śpi i zawsze może postarać się przechwycić najbardziej doświadczone osoby.
Pracodawca musi się zatem skupić na opracowaniu dobrego ogłoszenia, umieszczeniu go w odpowiednim miejscu, a następnie na dynamicznej selekcji przychodzących CV. Taka strategia powinna zagwarantować szybkie obsadzenie wakatu.