Rejestracja firmy za granicą – jak to zrobić?

Wiele osób decyduje się na rejestrację firmy za granicą. Jest to spowodowane przede wszystkim bardziej atrakcyjnymi stawkami podatków. Wiadomo, niższe podatki to więcej w kieszeni przedsiębiorcy. Jak zarejestrować firmę za granicą?

Różnica w podatkach

Planując rejestrację firmy za granicą należy dobrze przemyśleć kierunek, w którym zamierzamy się udać. Najważniejszym aspektem są różnice w wysokości pobieranego podatku. Przykładowo w sąsiednich Czechach ZUS wynosi 610 zł. Od zarobku nie płaci się podatku. W Polsce – CIT wynosi aż 19% dochodu, a ZUS od 1100 do 1800 zł. Jest to kolosalna różnica dla każdego przedsiębiorcy. Decydując się jednak na zakładanie firmy u naszych sąsiadów, najlepiej jest skorzystać z pomocy w rejestracji firmy. Tym bardziej, że najprawdopodobniej nie obędzie się bez wizyty w czeskim urzędzie.

Ciekawą propozycją do niedawna była też Wielka Brytania. Obecnie jej sytuacja nie jest tak pewna jak wcześniej, ze względu na wiele wątpliwości dotyczących Brexitu. Jak na razie nikt nie wie jak dokładnie on przebiegnie i jakie konsekwencje będzie miał. Niewykluczone, że ucierpią na tym przedsiębiorcy.

Sprawdź przepisy

Jeśli planujesz zarejestrować firmę poza granicami Polski, to koniecznie musisz sprawdzić przepisy kraju, w którym chcesz płacić podatki. Każdy przedsiębiorca ma obowiązek przestrzegania przepisów dotyczących założenia firmy obowiązujące w danym kraju oraz – co jest jeszcze ważniejsze – musi spełniać wymogi uznania kwalifikacji zawodowych oraz uzyskać niezbędne zezwolenia. Może okazać się, że przyda się profesjonalna pomoc w rejestracji firmy. Warto jest też upewnić się ile czasu należy spędzić na terenie danego kraju, by móc się w nim rozliczać. W zależności od przepisów może się okazać, że konieczna będzie przeprowadzka.

Trzymając się przykładu Czech wystarczy, że przedsiębiorca przyjedzie minimum raz do roku. Wszelkie kwestie związane z rezydencją podatkową są rozstrzygnięte przez lokalne przepisy wraz z umowami międzynarodowymi o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dobrze jest jednak pamiętać, że rejestracja firmy za granicą i równoczesne prowadzenie działalności na terenie Polski jest traktowane jako agresywna optymalizacja podatkowa. Taka firma ma obowiązek płacenia podatku dochodowego w całości do Skarbu Państwa.

Bariery językowe i skomplikowane kruczki prawne

W wielu krajach urzędnicy chcą pomóc petentom w rozwiązywaniu ich problemów i nie traktują ich jak potencjalnych oszustów. Niestety ciężko jest pomóc, gdy przedsiębiorca nie zna języka. Dobre chęci urzędników nie uchronią też przed błędami w uzupełnionym formularzu. Z tego powodu bezpieczniej jest korzystać z usług firm, które pomagają w rejestracji. Mają one doświadczenie i wiedzę, która pozwala na przeprowadzenie całego procesu możliwie szybko i z jak największą korzyścią dla przedsiębiorcy.

Jako przykład można podać rejestrację firmy w Czechach. Pomimo, że nie jest to skomplikowane i nie wymaga wielu dokumentów, to zgłoszenie rejestracyjne musi zostać uzupełnione w języku czeskim. Konieczne jest też przedstawienie prawa do użytkowania lokalu (prawo własności lub umowa najmu ze zgodą właściciela).

Spółki szufladowe

Ciekawą propozycją jest kupowanie zarejestrowanych, ale nie działających spółek, czyli tzw. spółek szufladowych. Sprzedają je pośrednicy, którzy w ten sposób ściągają z przedsiębiorcy wiele obowiązków związanych z dokumentacją oraz osobistym stawieniem się w miejscu rejestracji firmy. To proste i wygodne rozwiązanie, po które sięga coraz więcej przedsiębiorców.

Bibliografia:

https://franczyzawpolsce.pl/trendy-franczyzy/7581-czy-i-jak-zalozyc-firme-za-granica

https://ecdpgroup.com/ecddp/jak-zalozyc-firme-za-granica/

https://www.biura-rachunkowe.waw.pl/artykul/firma-w-czechach-podatki-wady-zalety-jak-zalozyc-dzialalnosc-gospodarcza-w-czechach-47

https://www.biura-rachunkowe.waw.pl/artykul/firma-dzialalnosc-gospodarcza-za-granica-a-stale-zamieszkiwanie-w-polsce-45

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zarejestrowanie-firmy-za-granica-a-stale-zamieszkiwanie-w-polsce

https://zus.pox.pl/zus/rejestracja-firmy-za-granica.htm

Poprzedni artykułDlaczego Google G Suite to najlepsza poczta dla firm na rynku?
Następny artykułJak znaleźć odpowiedni kurs programowania dla dziecka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj