Pożyczka konsolidacyjna to bardzo specyficzna usługa finansowa. Przeznaczona jest dla osób, które z różnych względów spłacają kilka różnych zadłużeń – kredytów i pożyczek. Polega na zastąpieniu wielu zobowiązań jednym i w związku z tym ułatwia spłacenie wszelkich długów. Czego można się spodziewać po pożyczce konsolidacyjnej? Czym się charakteryzuje?
Dla kogo jest taka pożyczka?
Pożyczka konsolidacyjna to narzędzie pozwalające na wyjście ze spirali długów. Została stworzona z myślą o osobach, które zaciągnęły zbyt wiele zobowiązań kredytowych, których nie są w stanie spłacić. Biorący ją niejako przenosi zobowiązanie płacenia rat innych zobowiązań na pożyczkodawcę, a sam oddaje pieniądze owemu pożyczkodawcy. Może to jednak robić przez dłuższy okres czasu, a więc w niższych, możliwych do zapłacenia ratach.
Jedna rata, jeden termin, jedno zobowiązanie
Z praktycznego punktu widzenia konsolidacja wielu kredytów jest przede wszystkim znacznym ułatwieniem w planowaniu domowego budżetu. Zastąpienie wielu rat, które, zwłaszcza w przypadku kredytów walutowych czy skalowania rat są z miesiąca na miesiąc różnej wysokości, jedną, stałą ma tę niewątpliwą zaletę, że trzeba ją zapłacić raz. Nie trzeba pamiętać, za co i komu już się płaciło, a za co i komu – nie. Ponadto upraszcza to orientowanie się w dokumentach, gdyż jedna pożyczka to jedna umowa zawierana z bankiem czy inną firmą oferującą tego typu usługi.
Niższa rata, więcej czasu
Drugą, chyba jeszcze większa zaleta pożyczek konsolidacyjnych, to fakt, iż zaciągając nowe zobowiązanie można wynegocjować takie warunki umowy tak, by sumaryczna rata była niższa niż suma dotychczasowych rat płaconych różnym podmiotom. Jednocześnie wydłużeniu ulega okres spłaty: aby spłacić tę samą kwotę mniejszymi miesięcznymi ratami trzeba ich po prostu zapłacić więcej.
Warto dodać, że pożyczki czy kredyty konsolidacyjne nie są darmowe: jak każdy kredyt i większość pożyczek obarczone są odsetkami i prowizjami. Bank (tudzież inna instytucja udzielająca pożyczki konsolidacyjnej) pobiera niewielkie dodatkowe opłaty, więc sumarycznie zapłacimy więcej. Ze względu jednak na rozłożenie płatności na niższe raty będziemy w stanie w ogóle spłacić zadłużenie.
Jak znaleźć pożyczkę konsolidacyjną?
Najłatwiej jest znaleźć pożyczkę konsolidacyjną dzięki internetowym wyszukiwarkom i porównywarkom pożyczek, takim jak między innymi Match Banker. Można tam łatwo ustalić, jakie banki i instytucja pozabankowe są gotowe udzielić odpowiedniej dla nas pożyczki konsolidacyjnej: na kwotę nam potrzebną. Można również dowiedzieć się, jakich rat możemy się spodziewać. Banki, choć oferują korzystniejsze warunki od innych instytucji, często weryfikują zdolność kredytową potencjalnego pożyczkobiorcy, a także wymagają udokumentowania dochodów – na przykład wykazania się stałą umową o pracę na czas nieokreślony. Jest to wymaganie, którego niektórzy nie są i nie będą w stanie spełnić, dlatego też istnieją pozabankowe pożyczki konsolidacyjne – bez zdolności kredytowej, jednak często zwyczajnie droższe, z wyższymi prowizjami.