Odnawialne źródła energii – dlaczego warto na nie postawić?

W obliczu kryzysu klimatycznego, z jakim boryka się współczesny świat, niezwykle ważną rolę odgrywają rozwiązania korzystne z ekologicznego punktu widzenia. Właśnie dlatego tyle się mówi o odnawialnych źródłach energii.

Koncerny węglowe i atomowe to producenci energii mający wciąż największy udział w globalnym rynku energetycznym. Szacuje się go na ok. 75 proc. Dzisiaj nikt nie ma wątpliwości co do tego, że np. ogrzewanie węglem jest bardzo szkodliwe i w niemałym stopniu przyczynia się do rujnowania środowiska. Tymczasem konsumpcja energii systematycznie rośnie – za 10 lat popyt na nią będzie 3-krotnie większy w porównaniu z obecnym poziomem.

Źródła energii odnawialnej szansą dla ludzkości

Efektem postępującego ocieplenia globalnego są anomalie pogodowe powodujące ogromne straty, problemy z dostępem do wody itp. Podjęcie stosownych kroków mających na celu zapobieganie tym zjawiskom jest aktualnie koniecznością. W pozyskiwaniu „zielonej” energii przodują takie kraje jak m.in. Islandia, Szwecja, Wielka Brytania, Kostaryka, Nikaragua, Niemcy, Dania, Chiny raz Maroko. Opłaca się brać z nich przykład. W samej tylko Skandynawii dawno już został przekroczony 50-procentowy próg pozyskiwania odnawialnej energii. Wymienione powyżej państwa inwestują m.in. w rozwój elektrowni wodnych i wiatrowych. Powszechne jest też korzystanie ze źródeł geotermalnych i wodnych, np. w Nikaragui oraz na Kostaryce, gdzie znajduje się sporo wulkanów.

Wiedza kluczem do sukcesu

Wdrażanie odpowiednich rozwiązań mających za zadanie polepszenie jakości życia na naszej planecie nie byłoby możliwe bez dostępu do wiedzy o energii odnawialnej. Studia na tych kierunkach cieszą się coraz większą popularnością. W Polsce oferuje je m.in. Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej. Udział energii odnawialnej w polskim rynku energetycznym nie jest niestety duży. Wynosi zaledwie ok. 11 proc., lecz należy mieć nadzieję na efektywne wykorzystywanie potencjału w postaci np. energii słonecznej i wiatrowej. Istotna w tym kontekście jest też gospodarka odpadami leśnymi i rolniczymi.

Poprzedni artykułSprzedaż na Amazon — poznaj 3 sposoby na wprowadzenie firmy na Amazon
Następny artykułJakie zagrożenie widzą pracodawcy i związkowcy w urlopie na Start-UP?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj