Obowiązki pracodawcy po ustaniu stosunku pracy

Ustanie stosunku pracy wcale nie oznacza, że wszelkie relacje i zobowiązania pomiędzy pracodawcą a pracownikiem ulegają wygaszeniu. Wbrew pozorom obie strony powinny wywiązać się jeszcze z pewnych obowiązków. Kodeks Pracy i obowiązujące przepisy prawa dużo większe powinności nakładają na osobę zatrudniającą.

Odpowiednie dokumenty to podstawa!

Według obecnych przepisów prawa pracodawca jest zobowiązany do przedstawienia byłemu podwładnemu odpowiedniego świadectwa pracy, w którym zostaną zawarte dane dotyczące jego zatrudnienia. Musi ono zostać wydane w ciągu siedmiu dni niezależnie od stanu rozliczenia między stronami, choć oczywiście nie wyklucza to konieczności zapłaty należnych pracownikowi pieniędzy. Kolejnym dokumentem jest PIT 11, który ma być dostarczony byłemu podwładnemu najpóźniej do 2 marca danego roku kalendarzowego, chyba że zatrudniony wcześniej zwróci się do firmy z wnioskiem o wydanie takiego dokumentu. Podobnie jest z zaświadczeniem o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Choć nie jest ono wystawiane z urzędu, to powinno zostać dostarczone na wniosek zainteresowanego lub urzędu rentowego.

Świadczenia związane z ustaniem stosunku pracy

Pomimo ustania stosunku pracy, pracownik wciąż może dochodzić roszczeń związanych z pewnymi świadczeniami. Zasady te reguluje prawo pracy Wrocław, Kraków, Warszawa czy inne miasto, to miejsca, w których znajduje się wiele kancelarii. Jeśli więc pracodawca posiada pewne wątpliwości co do tego, czy roszczenia pracownika są zasadne, wówczas powinien skontaktować się z profesjonalistami. Świadczenia, o które może wnioskować były podwładny, to między innymi odprawa pracownicza i emerytalno-rentowa, odszkodowanie czy ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Pracownik może także zarządzać od pracodawcy wykonania okresowych badań lekarskich. Co istotne, koszt wykonania takiego świadczenia spoczywa na osobie zatrudniającej. Wniosek ten jest szczególnie uzasadniony w sytuacji, w której praca odbywała się wśród niebezpiecznych substancji i pyłów.

Poprzedni artykułAtrakcyjne perspektywy zatrudnienia, dzięki studiom podyplomowym
Następny artykułSamodzielna nauka języka angielskiego – zalety i wady

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj