Najlepszy program do faktur – najważniejsze funkcje

Prowadzenie księgowości, w tym wystawianie faktur, przebiega dużo sprawniej i wygodniej, gdy używa się do tego specjalnego programu. Ogromny wybór oprogramowania do fakturowania niestety nie ułatwia sprawy, gdyż trudno zdecydować się na jeden. Warto więc bliżej poznać to narzędzie i jego funkcje, by dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, szukając najlepszego programu i czym przy wyborze tym się kierować.

Jak wybrać najlepszy program do faktur?

Wybierając program do fakturowania, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy jest darmowy, czy płatny. Nie ma nic złego w darmowych wersjach, z tym że trzeba liczyć się z ryzykiem ewentualnego ograniczenia jego funkcji. Choć nie jest to regułą. Dlatego ważne jest, aby dobrze to narzędzie poznać. Niekiedy programy te są darmowe tylko przez kilka miesięcy. Później koszt ich użytkowania jest bardzo wysoki. Tak więc należy uważnie sprawdzić warunki korzystania z tego narzędzia.

Druga sprawa to funkcje. Nie wszystkie programy są takie same. Niektóre mają więcej funkcji, inne mniej. Należy więc dostosować je do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

Najlepiej wybrać program do faktur, który jest prosty w obsłudze. Musi być przejrzysty i czytelny, a posługiwanie się nim powinno być intuicyjne. Dobrą funkcją tego narzędzia jest możliwość edytowania zapisanych dokumentów. Warto też, aby program zapamiętywał dane, które wpisuje się za każdym razem, na przykład dane firmy, dla której prowadzona jest księgowość.

Ważne jest również, aby program był na bieżąco aktualizowany. Z biegiem czasu przepisy ulegają zmianie. Nawet na fakturze muszą pojawiać się nowe oznaczenia, dodatkowe informacje. Lepiej, aby program ten dostosowywał się do tych zmian. Dzięki temu będzie można uniknąć konieczności zakupu nowego oprogramowania.

Program do fakturowania – funkcje

Funkcje programu do wystawiania faktur są bardzo ważną sprawą. Od nich tak naprawdę jest zależna jego użyteczność. Nowoczesne programy do fakturowania dają możliwość wprowadzania kosztów, rozliczanie podatków oraz składek ZUS. Ponadto można je wykorzystać do przygotowywania deklaracji i generowania pliku JPK. Programy do wystawiania faktur jednocześnie podpowiadają, w jaki sposób prawidłowo wprowadzać środki trwałe.

Warto mieć na uwadze to, że programy do wystawiania faktur mogą służyć nie tylko do samego wystawiania tych dokumentów. Przy ich użyciu można dodatkowo wykonywać szereg innych czynności związanych z księgowością firmy. Pewne jest to, że im więcej tych funkcji posiada program, tym lepiej. Na funkcje w sposób szczególny trzeba zwrócić uwagę, gdy program jest płatny. Bo jeśli już ponosi się jednorazowy czy miesięczny koszt związany z użytkowaniem programu, to niech chociaż posiada jak najwięcej przydatnych opcji.

Polecane programy do faktur

Lista polecanych programów do fakturowania jest długa. O programach mówi się dziś nie tylko na forach, ale też w social mediach i komentarzach. Na ten temat stworzono już mnóstwo poradników na blogach i innych stronach poświęconych księgowości. W każdym z tych miejsc poleca się programy do faktur online. Zdaniem przedsiębiorców, którzy już z nich korzystają, taki program przede wszystkim nie zajmuje miejsca na dysku komputera. W dodatku można korzystać z niego w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu. By móc wystawiać faktury, wystarczy mieć tylko dostęp do internetu. Program online jest bardzo dobrym narzędziem dla podmiotów świadczących usługi zdalnie czy przedsiębiorców, którzy stale się przemieszczają. Dzięki temu mogą wystawiać faktury, nawet gdy nie siedzą przy biurku z komputerem na blacie, ale są na przykład w podróży. Do platformy umożliwiającej wystawianie faktur, można zalogować się w dowolnym urządzeniu, nawet w smartfonie.

Program do faktur to narzędzie, dzięki któremu wystawianie faktur odbywa się sprawnie i przyjemnie. Teraz przedsiębiorcy mają dostęp do prostych i zaawansowanych programów, darmowych i płatnych. Mogą z nich korzystać na jednym urządzeniu lub kilku, w biurze i poza nim. Wybór ostateczny należy do każdego z nich.

Poprzedni artykułWłasna działalność? Sprawdź, jakie to proste!
Następny artykułŁączenie działań SEO z reklamą Google Ads – dlaczego warto to robić

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj