Kredyt hipoteczny – wymagane dokumenty, procedury

Kredyt hipoteczny - wymagane dokumenty, procedury

Własne lokum jest marzeniem wielu ludzi, zwłaszcza młodych, lecz mało kto jest sobie w stanie na nie pozwolić bez dodatkowego wsparcia. Na nasze szczęście banki chętnie udzielają kredytów hipotecznych klientom zainteresowanym skończeniem z wiecznym wynajmem i chcących zamieszkać „na swoim”.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny?

Aby otrzymać kredyt hipoteczny należy przejść szereg procedur, spełnić określone wymagania oraz dysponować odpowiednimi dokumentami. Podstawowym warunkiem, by uzyskać wsparcie w zdobyciu upragnionych czterech kątów jest przekroczenie przez kredytobiorcę 18 roku życia.

Ważnym aspektem dla instytucji finansowych jest nienaganna historia kredytowa. Największą szansę uzyskania kredytu hipotecznego mają osoby posiadające nienaganną historię kredytową, spłacające wszelkie opłaty bez żadnych opóźnień, od poprzednich pożyczek przez abonament telefoniczny po należności względem państwa (np. Urząd Skarbowy). Dla banku, poza przychodami, istotne są również odpływy gotówki przyszłego wierzyciela, tzn. jego inne zobowiązania finansowe czy liczba osób będących na jego utrzymaniu.

Jakie dokumenty są niezbędne do uzyskania kredytu hipotecznego?

W celu uzyskania kredytu hipotecznego należy przygotować szereg dokumentów. Podstawą jest posiadanie dowodu osobistego oraz drugiego dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość osoby starającej się o kredyt hipoteczny np. paszport lub prawo jazdy. Należy także pamiętać o skróconym odpisie aktu małżeństwa oraz akcie urodzenia dziecka w przypadku, gdy korzysta się z pomocy programu Mieszkanie dla Młodych.

Jeśli o kredyt stara się osoba spoza granic kraju musi pamiętać o paszporcie, drugim dokumencie ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość, dokumencie potwierdzającym prawo stałego pobytu oraz raporcie kredytowym z zagranicznego biura informacji kredytowej zagranicznych biur kredytowych. Aby przekonać bank do udzielenia kredytu i upewnić go o możliwości spłaty zadłużenia należy przedłożyć dokumentację dotyczącą zdolności finansowych wierzyciela.

Kredyt hipoteczny a umowa o pracę

W przypadku zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę czy umowy zlecenia należy dysponować m.in. zaświadczeniem o zatrudnieniu i dochodach, wyciąg z konta, na które pracodawca przekazuje honorarium za pracę oraz PIT-em 37 za poprzedni rok lub dwa lata z potwierdzeniem przyjęcia przez Urząd Skarbowy.

Jeśli kredytobiorca prowadzi działalność gospodarcza zobowiązany jest do przedłożenia zaświadczeń o nadaniu nr REGON i NIP, wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z CEIDG, zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu z tytułu składek i podatków, zezwolenie na prowadzenie działalności oraz wyciąg z konta.

Poprzedni artykułJak zarejestrować kartę Moja Biedronka?
Następny artykułWypowiedzenie umowy OC/AC – jak napisać?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj