Zdaniem eksperta z portalu pracy Szukampracy.pl wymóg 20% załogi to wysoki pułap. Pracodawcy bowiem musieliby liczyć się z dezorganizacją pracy w związku z tym projektem i koniecznością poszukiwania zastępstw. I to też nie podoba się związkowcom, gdyż odbywałoby się to z okrojonymi prawami pracowniczymi.
Związkowcy obawiają się, iż pracodawcy będą bowiem mogli częściej zatrudniać na umowach zlecenia, by unikać wniosków o długie urlopy. Jak twierdzi Andrzej Radzikowski, przewodniczący OPZZ, związki przeciwstawiają się wszystkim rozwiązaniom, które przyczyniają się do wypychania pracujących na samozatrudnienie, gdzie prawa pracownicze są mocno okrojone. A w ostatnim czasie liczba osób na samozatrudnieniu przekroczyła już poziom 1,2 mln. Ukłonem w stronę związkowców jest zapis w projekcie, by zasady udzielania urlopów mogły być ustalane odmiennie w układzie zbiorowym pracy.
Zdaniem pracodawców zagrożeniem może być propozycja, zgodnie z którą zatrudniony byłby chroniony przed zwolnieniem przez cały okres trwania urlopu. Jednymi wyjątkami, gdy pracodawca mógłby wręczyć takiemu pracownikowi wypowiedzenie, byłaby likwidacja bądź upadłość przedsiębiorstwa lub też zwolnienie w trybie dyscyplinarnym, podobnie jak ma to miejsce w przypadku zwykłego urlopu wypoczynkowego.
I właśnie tego obawiają się pracodawcy, dostrzegając, iż pracownik będzie mógł wykorzystać to uprawnienie do uniknięcia zwolnienia z pracy. Zwłaszcza, iż pracodawca nie mógłby odmówić udzielenia takiego urlopu. Na dodatek założenia MR są takie, iż pracownik będzie mógł rozpocząć samodzielną działalność gospodarczą przed rozpoczęciem urlopu, jak i w jego trakcie. W tej sytuacji pracownik, spodziewając się zwolnienia, może najpierw zawnioskować o urlop, a następnie dopiero pomyśleć, jaki biznes chciałby prowadzić. Jedynym minusem, patrząc z perspektywy pracownika, jest fakt, iż pomimo zachowania etatu, nie będzie otrzymywał wynagrodzenia.
Zdaniem Łukasza Kozłowskiego, proponowane przez urzędników MR rozwiązanie trzeba rozważyć na ile będzie ono rzeczywiście przyczyniało się do powstawania innowacyjnych działalności, a na ile będzie kolejnym uprawnieniem pracowniczym lub też narzędziem do ich skuteczniejszego wykorzystania. Niewątpliwie też konsultowane właśnie propozycje mogą wywołać zamęt w prawie pracy.
Podsumowując, projekt przepisów o bezpłatnych urlopach na start-up nabrał już konkretnych kształtów i jako taki zostaje obecnie poddany konsultacjom społecznym. Biorąc pod uwagę fakt, iż zarówno strona związkowa, jak i pracodawcy podchodzą do niego sceptycznie, mając sporo uwag, trudno przewidywać jaki będzie jego dalszy los. Jednakże zakładać też należy, iż ekipie rządzącej zależy na jego wprowadzeniu w życie i do tego będą dążyć. Najbliższa przyszłość dopiero pokaże jakie rozwiązania rzeczywiście znajdą się już w obowiązujących przepisach.
Potrzebujesz większej dawki wiedzy? Sprawdź serwisrekrutacyjny.pl. gdzie otrzymasz darmowy pakiet artykułów z rynku pracy!