Prawnik może w Polsce wykonywać różnego typu zawody, takie jak adwokat, radca prawny, komornik czy notariusz. Każdy z nich charakteryzuje się nieco innym zakresem obowiązków, a także inną ścieżką kariery. Sprawdzamy, jak zostać prawnikiem w Polsce.
Studia i aplikacja
Każdy, kto chce zostać prawnikiem, musi ukończyć studia na kierunku prawo. Są to zwykle studia pięcioletnie, które można ukończyć w formie stacjonarnej czy też niestacjonarnej. Co istotne, są to studia jednolite magisterskie, zatem trzeba poświęcić pełne pięć lat, aby otrzymać dyplom ukończenia studiów i tytuł magistra. Po studiach absolwent jest prawnikiem, jednak nie ma żadnych dodatkowych tytułów, a zatem i znacznych uprawnień. Dlatego też konieczne staje się zrobienie aplikacji – radcowskiej, adwokackiej, notarialnej, komorniczej czy rozpoczęcia nauki w szkole sądownictwa. Aby dostać się na aplikację, należy zdać egzamin państwowy kwalifikacyjny. Sama aplikacja nieco przypomina studia – aplikanci uczęszczają na zajęcia teoretyczne, w międzyczasie muszą jednak odbywać także obowiązkowe praktyki. Większość aplikantów podczas zdobywania uprawnień pracuje już w zawodzie, jednak nie dotyczy to szkoły sądowniczej. Osoby, które chcą zostać prokuratorem czy sędzią, nie mogą świadczyć pracy w innej dziedzinie.
Czy warto?
Po ukończeniu aplikacji prawnik otrzymuje tytuł zależny od tego, jaką ścieżkę kariery wybrał: adwokat, radca prawny, notariusz czy komornik. Wtedy też można zatrudnić się w prywatnej kancelarii, firmie państwowej bądź rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej na własną rękę. Ścieżka prowadząca do zawodu prawnika jest długa i kręta, zatem pozostaje pytanie, czy w ogóle warto? Prawo to studia, których przerwania skutkuje brakiem posiadania jakichkolwiek uprawnień, choć w praktyce dopiero ukończenie aplikacji daje spore możliwości zawodowe. Prawnik uczy się przez całe życie, bowiem przepisy zmieniają się bardzo szybko w niemal każdej dziedzinie prawa. Niemniej jednak warto pamiętać także o zaletach tego zawodu. Przede wszystkim dobry prawnik może wybierać miejsce zatrudnienia, a także posiada szerokie możliwości w kontekście własnej działalności. Co więcej, dobry prawnik może liczyć na całkiem dobrą pensję, która pozwoli mu zrekompensować sobie straty, jakie poniósł przez wiele lat drogi do zawodu (więcej informacji na https://pbkb-adwokaci.pl/). Warto jednak pamiętać, że prawo trzeba lubić – przepisy są bowiem skomplikowane, zmienne i trudne w interpretacji. W zawodzie odnajdzie się więc tylko prawdziwy pasjonata.