Jak szybko nauczyć się języka czeskiego – najlepsze podręczniki

Zastanawiasz się, czy jest jakiś skuteczny sposób na przyspieszenie nauki języka czeskiego? Poszukujesz wszelkich materiałów, które pomogą Ci opanować język na zadowalającym poziomie? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis w którym przygotowaliśmy dla Ciebie podstawowe podręczniki i pomoce naukowe. Dzięki nim usprawnisz swoją naukę i szybciej uzyskasz oczekiwany poziom w języku.

Podręczniki do nauki czeskiego – ogólne

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru podręcznika do nauki czeskiego? Przede wszystkim warto wybierać takie pozycje, które zostały pisane przez Polaków. Dlaczego? Większość podręczników do czeskiego powstała z myślą o anglojęzycznych uczniach, którzy nie znają zasad gramatyki języków słowiańskich. W tego typu pozycjach zbyt dużą uwagę przywiązuje się do objaśnienia odmiany rzeczowników przez przypadki czy odmiany czasowników przez rodzaje. A przecież my Polacy doskonale znamy te struktury gramatyczne i szkoda tracić czas na naukę tego od nowa.

Do najciekawszych pozycji na rynku zaliczyć można:

 • New Chech Step by Step
 • Chcemy mówić po czesku
 • Čeština pro začátečníky.

Podręczniki do nauki czeskiego – gramatyka

Aby usprawnić naukę warto także zakupić podręczniki, które szczegółowo omawiają kwestię gramatyki języka czeskiego. Dla początkujących najlepiej sprawdzą się bardzo przejrzyste, ale treściwe pozycje:

 • Gramatyka języka czeskiego – wydawnictwo Lingea
 • Přehled základní české gramatiky pro zahraniční studenty
 • Internetová jazyková příručka – internetowy niezbędnik, który po wpisaniu konkretnego słowa przedstawia nam odmianę przez przypadki, możliwe zastosowania i związki frazeologiczne.

Podręczniki do nauki czeskiego – słowniki

Każda osoba, która rozpoczęła naukę języka, nie może obyć się bez słownika wyrazów obcych. W tym przypadku niezbędny będzie słownik polsko-czeski/czesko-polski. Na dobry start można zakupić wersję kieszonkową, w której znajdziemy około 30-40 tysięcy słów. Na dalszym etapie nauki można decydować się na zakup obszerniejszych pozycji. Polecamy:

 • Kieszonkowy słownik czesko – polski/polsko – czeski – wydany przez Krakowskie Wydawnictwo Naukowe. Posiada 40 000 słów i rozmówki
 • Polština slovníček – wydawnictwo Lingea, 30 000 słów
 • 1000 czeskich słówek – wydawnictwa Level Trading, ilustrowany słownik.

Oprócz tego, można również korzystać ze słowników internetowych, takich jak:

 • Lingea – 27 000 haseł, 5 700 przykładów, 42 900 tłumaczeń
 • Glosbe – czesko-polska wersja popularnego internetowego słownika, dostępny w formie intuicyjnej aplikacji na smartfony.

Nauka języka czeskiego – fiszki i nauka słówek

Dla tych, którzy należą do zwolenników nauki języka za pomocą fiszek umieszczamy w naszym podsumowaniu również kilka ciekawych zestawów do nauki słówek i zwrotów. Pamiętaj, że największy efekt przyniosą fiszki przygotowane samodzielnie. Już na etapie sporządzania ich możesz zapamiętać pisownie wybranego słownictwa.

Jeżeli jednak nie możesz wygospodarować czasu na przygotowanie ich, na Twoją uwagę zasługują:

 • Czeski 600 fiszek Trening od podstaw – 600 gotowych fiszek, które zawierają najczęściej używane słownictwo z poziomu A1-A2. W zestawie fiszek znalazła się również płyta CD z wymową oraz program multimedialny do nauki słówek. Dla osoby początkującej to zestaw idealny.
 • Aplikacja Quizlet – w oparciu o najpopularniejsze podręczniki do nauki czeskiego dla obcokrajowców, znalazły się tam gotowe zestawy fiszek.

Nauka języka czeskiego – książki

Aby jeszcze bardziej urozmaicić swoją naukę, a tym samym sprawić, że stanie się skuteczniejsza, warto czytać również czeską literaturę. Czeskie wydawnictwa wychodzą naprzeciw tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z językiem. Powstało wiele pozycji napisanych tak, aby osoba na poziomie A1-A2 bez problemu zrozumiała treść i fabułę. Polecamy:

 • Ladislav Kaska 333xčesky zábavná čítanka pro cizince – to nic innego, jak 333 krótkie teksty, które autor zgromadził podczas swojej pracy z obcokrajowcami. Są także urozmaicone o testy sprawdzające stopień zrozumienia danego tekstu.
 • Pražské legendy oraz Pohádky.

A jeżeli nie jesteś gotów na samodzielną naukę, ale nie masz możliwości uczestniczyć w zajęciach szkół językowych, polecamy język czeski online.

źródło zdjęcia: freepik.com

Poprzedni artykułNowe początki. Jak skutecznie uruchomić przedsięwzięcie biznesowe?
Następny artykułSprzedaż zagranicznych kosmetyków — jak zacząć i co należy wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj