Czym różnią się pożyczki prywatne od innych podobnych usług finansowych? Umowa, wysokość kwoty i cel.

Rynek pożyczek prywatnych uległ istotnemu rozwojowi zwłaszcza po wejściu w życie przepisów rekomendacji wydawanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Przepisy wyraźnie zaostrzyły zasady udzielania kredytów i te stały się poza zasięgiem wielu osób. Czym różnią się pożyczki prywatne od innych podobnych usług finansowych?

Umowa o pożyczkę prywatną

Umowa o pożyczkę prywatną w świetle prawa może zostać sporządzona na piśmie, ale nie musi. Często wystarczą ustne ustalenia. Umowa zawarta w formie ustnej stanowi ważną czynność prawną. W wielu przypadkach wystarczającym dowodem jest pokwitowanie odebrania pieniędzy (wyrok wydany przez Sąd Apelacyjny, sygn. akt ACa 37/2007). Bezpieczniejsze jest oczywiście spisanie najważniejszych warunków jej udzielenia. Taka, pisemna forma (dla celów dowodowych), jest obowiązkiem, jeśli chodzi o pożyczki prywatne, których wartość przekracza 1000 zł. Co więcej, umowa pożyczki może mieć charakter grzecznościowy, ale ze względów oczywistych pożyczkodawca zwykle żąda wynagrodzenia za udzielenie finansowego wsparcia w postaci odsetek. Fundamentalne kwestie dotyczące umowy o pożyczkę prywatną regulują przepisy kodeksu cywilnego. Tak jak w przypadku innych pożyczek, istnieje możliwość wypowiedzenia umowy lub odstąpienia od niej.

Udzielanie pożyczek prywatnych

Trzeba zauważyć, że pożyczki prywatne cechuje brak istotnych ograniczeń w ich przyznawaniu. To czyni je dostępnymi dla szerokiego grona potencjalnych pożyczkobiorców. Osoba prywatna prezentuje zwykle korzystniejszą w tym zakresie ofertę. Mogą z niej skorzystać nawet osoby, które posiadają długi. Oczywiście dla pożyczkodawcy pożyczenie pieniędzy to w istocie inwestycja obciążona sporym ryzykiem. W razie ewentualnego braku spłaty zobowiązania w terminie może dochodzić zwrotu wierzytelności na drodze sądowej. Jednak jeśli chodzi o pożyczki prywatne nie liczy się historia kredytowa, tak jak w przypadku pożyczek bankowych. Pożyczkodawca stawia na inne formy zabezpieczenia.

Pożyczana kwota

Banki pożyczają tyle, na ile pozwala ocena zdolności kredytowej. Firmy pożyczkowe z kolei udzielają przede wszystkim tzw. chwilówek, których wysokość jest nieduża a czas spłaty krótki. Osoby prywatne (mogą być to także osoby posiadające działalność gospodarczą) mogą udzielać pożyczek w wyższych kwotach. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń i zabezpieczenia spłaty wierzytelności. Może być to poręczenie osób trzecich, weksel (podstawą są tutaj przepisy art. 101 Ustawy z dnia 28 kwietnia 1936 roku Prawo wekslowe).

Cel pożyczki prywatnej

Kredyty oferowane przez banki udzielane są na określony, definiowalny cel. Istotną zaletą jest fakt, że w odróżnieniu od kredytów, pożyczki prywatne mogą zostać udzielone na dowolny cel, na przykład zakup samochodu, inwestycje firmowe czy inne cele, w związku z którymi ponoszone są mniejsze wydatki.

Poprzedni artykułSystem CRM, czyli patent na zadowolonego klienta
Następny artykułJak prosto zintegrować system płatności z aplikacją mobilną?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj