Chcesz promować pozytywną kulturę bezpieczeństwa? Dowiedz się więcej o ISO 45001!

Chcesz promować pozytywną kulturę bezpieczeństwa? Dowiedz się więcej o ISO 45001!

Oczekiwany międzynarodowy standard bezpieczeństwa ISO 45001:2018 dotyczący systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy jest uznawany za jeden z najważniejszych dokumentów w swojej kategorii. Określa bowiem w jasny sposób normy działania, a także reguluje wszystkie wcześniejsze przepisy. Jednak co tak naprawdę oznacza on dla przedsiębiorców?

Czym jest ISO 45001?

Standard został opracowany przez komitet ekspertów ds. zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy. Stworzono go tak, by był zgodny z innymi normami, wytycznymi, konwencjami i wzorcami, takimi jak ISO 14001, ISO 9001 czy OHSAS 18001. ISO 45001 ma w skuteczny sposób zastąpić istniejące ramy OHSAS 18001 i wykorzystać model Plan-Do-Check-Act (PDCA), jednocześnie reprezentując bardziej proaktywne podejście do zarządzania EHS.

Jakie są zalety ISO 45001?

Przed tym wydaniem nie było międzynarodowego standardu dla systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Dzięki przestrzeganiu wspólnych ram dla innych norm ISO 45001 umożliwia bardziej zharmonizowane podejście i pozwala organizacjom na stosowanie spójnej terminologii i zapisów we wszystkich swoich systemach. Stwarza to bardziej zintegrowane i ulepszone podejście do EHS, usprawniając procesy, zwiększając wydajność i ostatecznie wspierając ciągłe doskonalenie i operacyjną doskonałość.

Decydująca zmiana w ISO 45001 dotyczy rozwoju, przewodzenia i promowania pozytywnej kultury bezpieczeństwa, która promuje proaktywne praktyki, nastawione na ciągłe ulepszanie. Kolejna kluczowa koncepcja w nowej normie uznaje potrzebę zmniejszenia obciążenia administracyjnego nałożonego przez poprzednie normy, zwłaszcza w zakresie wymogu pełnej dokumentacji wszystkich elementów systemu.

W przypadku każdej organizacji rozważającej migrację do ISO 45001 konieczne jest nie tylko dokonanie przeglądu nowego standardu, ale także zapewnienie pełnego zrozumienia interakcji między nim a różnymi przepisami państwowymi.

ISO 45001 jest rozwiązaniem, na które czekano od lat. Przed wdrożeniem tej normy w organizacji warto oddelegować liderów takiego projektu na szkolenie, w czasie którego poznają System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy wg wymagań standardu ISO 45001. Oto przykład tego szkolenia: https://szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/bhp/b03-audytor-wiodacy-bhp-rejestrowany-w-irca/!

Poprzedni artykułJak wybrać papier prezentowy na święta?
Następny artykułCzy jednorazowe działania SEO wystarczą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj