Na jakich zasadach można legalnie podejmować pracę w czasie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego?

Urlop macierzyński czy rodzicielski nie musi całkowicie wykluczyć z aktywności zawodowej. Są sytuacje w których można podjąć pracę, o czym przypomina adwokat. Prawo pracy stoi zawsze po stronie przedsiębiorczych mam i ojców. Warto więc dowiedzieć się jaką pracę można podejmować w tym szczególnym czasie, wszak nie zawsze opieka nad dzieckiem absorbuje cały czas.

Świadczenie pracy w trakcie urlopu macierzyńskiego – co mówią na ten temat przepisy?

Warto wiedzieć, że nie ma zapisów w przepisach prawa pracy zakazujących świadczenia pracy w czasie urlopu macierzyńskiego. Art. 17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa odnosi się jedynie do zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub opiekuńczego i orzeczonej niezdolności do pracy. Natomiast nie ma wzmianki dotyczącej urlopu macierzyńskiego, wynoszącego 14 tygodni. Niemniej jednak w pewnych sytuacjach świadczenie pracy w okresie urlopu macierzyńskiego na rzecz pracodawcy, który tego urlopu udzielił może być traktowane przez PIP jako nadużycie, choć możliwe jest w pewnych warunkach. Inaczej rzecz ma się w przypadku świadczenia pracy na rzecz innego pracodawcy, tutaj istnieje taka możliwość. Co więcej, kobieta nie musi informować swojego pracodawcy o fakcie podjęcia pracy w trakcie urlopu macierzyńskiego.

Kiedy można świadczyć pracę na rzecz pracodawcy w czasie urlopu macierzyńskiego?

Są pewne sytuacje, kiedy pracodawca może korzystać z pracy osoby będącej na urlopie macierzyńskim, co podkreśla adwokat . Prawo pracy w tej kwestii dopuszcza świadczenie pracy i w tym wypadku zawarcie umowy o pracę w sytuacji, gdy nie zakłóca ona korzystania z urlopu macierzyńskiego i nie uniemożliwia osobistej opieki nad dzieckiem. Ponadto praca ta musi wiązać się z innym zakresem obowiązków niż na podstawie umowy o pracę, w ramach, której kobieta korzysta z urlopu macierzyńskiego. Nowe obowiązki mogą zostać wtedy powierzone na podstawie umowy cywilnoprawnej lub kolejnej umowy o pracę, choć pracodawcy najczęściej korzystają z tej pierwszej możliwości. Warto wiedzieć, że z powodu podjęcia pracy nie można utracić zasiłku macierzyńskiego w okresie urlopu macierzyńskiego.

Jak wygląda kwestia pracy zarobkowej na urlopie rodzicielskim?

Kodeks pracy ogranicza możliwość zarobkowania u pracodawcy, który udzielił urlopu rodzicielskiego. Tutaj możliwe jest łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą na etacie, przy czym jego wymiar nie może być większy niż ½. Dodatkowo proporcjonalnie zmniejszeniu ulega zasiłek macierzyński. Jeśli natomiast przedsiębiorcza kobieta lub mężczyzna na urlopie rodzicielskim chcą podjąć pracę u innego pracodawcy to nie ma ku temu żadnych przeszkód. Może to być zarówno umowa o pracę, jak i świadczenie pracy w ramach umowy cywilnoprawnej, czyli umowy zlecenie lub umowy o dzieło. W ramach umowy cywilnoprawnej można również pracować na urlopie rodzicielskim u własnego pracodawcy bez żadnych przeszkód.

Kwestia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne a świadczenie pracy w czasie urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego

Warto poruszyć jeszcze ważną kwestię składek na ubezpieczenie społeczne. Osoba podejmująca pracę w trakcie urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego u innego pracodawcy podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu zarówno w ramach umowy z pracodawcą i okresu zasiłku macierzyńskiego, jak i pracy u nowego pracodawcy w ramach umowy o pracę. Oczywiście w sytuacji świadczenia pracy na umowach cywilnoprawnych nie podlega podwójnemu oskładkowaniu na ubezpieczenie społeczne, a jedynie pod ubezpieczenie zdrowotne, w sytuacji, gdy zasiłek macierzyński równy jest płacy minimalnej lub wyższy.

Osoby, które nie chcą wypaść z rytmu pracy zarobkowej w trakcie urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego mają zatem możliwość jej wykonywania. Z pewnością w sytuacji wsparcia rodziny można sobie na to pozwolić, nie naruszając przy tym przepisów. Dzięki temu łatwiej jest wrócić na „pełne obroty” po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim. Taka przedsiębiorczość może być również dobrze widziana przez niektórych pracodawców.

Poprzedni artykułCo to jest Chatbot?
Następny artykułSkanowanie 3D dużych obiektów i detali

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj